Muzeum
logo Krzemionki
muzeum muzeum muzeum

Zamów subskrypcję!

NEWSLETTER

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza wszystkich swoich sympatyków i zwiedzających do odwiedzenia naszych stron na Facebooku. Znajdą tam Państwo aktualności, komentarze, opinie i ciekawostki z życia muzeum. Razem z nami możecie tworzyć ten profil, do czego serdecznie zapraszamy. Wystarczy kliknąć LUBIĘ TO!

facebookfacebookfacebookfacebook

AKTUALNOŚCI

powrót

 

Ostrowiec w latach Wielkiej Wojny - wykład

Na przełomie października i listopada 1918 r., wraz z rozpadem monarchii habsburskiej, okupacja na terenie Generalnego Gubernatorstwa Lubelskiego dobiegła końca. Decydujący udział w rozbrajaniu wojsk austro-węgierskich odegrała Polska Organizacja Wojskowa. Na terenie działania Komendy Okręgu VII POW w Radomiu (m.in. Obwód 4 w Ostrowcu) zmobilizowano 4000 ludzi, przejmowano broń i urzędy. Żołnierze c. i k. armii, chcąc jak najszybciej powrócić do domów, najczęściej nie stawiali oporu i wyjeżdżali dobrowolnie. W niektórych miastach doszło jednak do walk, np. w Wierzbniku (Starachowicach) oraz w Ostrowcu, gdzie 3 listopada 1918 r. podczas rozbrajania żołnierzy austriackich zginął uczeń IV klasy szkoły przyfabrycznej Bolesław Wiśniewski.

O tych i innych wydarzeniach z okresu I wojny światowej miłośnicy historii najnowszej dowiedzą się z wykładu pt. Ostrowiec w latach Wielkiej Wojny (1914-1918), który 14 listopada 2021 r. w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim (Sudół 135a) o godz. 15.00, wygłosi kustosz ostrowieckiego muzeum Marek Wójcicki. Wstęp bezpłatny.

Przypominamy o zachowaniu dystansu i stosowaniu maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

 

Fot.  Wyjazd żołnierzy czeskich z Ostrowca (listopad 1918). Fotografia ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

 

 

Partnerzy

 

realizacja: dwarazy.com