Muzeum
logo Krzemionki
muzeum muzeum muzeum

Zamów subskrypcję!

NEWSLETTER

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza wszystkich swoich sympatyków i zwiedzających do odwiedzenia naszych stron na Facebooku. Znajdą tam Państwo aktualności, komentarze, opinie i ciekawostki z życia muzeum. Razem z nami możecie tworzyć ten profil, do czego serdecznie zapraszamy. Wystarczy kliknąć LUBIĘ TO!

facebookfacebookfacebookfacebook

Dział historii

 

Dział Historii od początku swego istnienia gromadzi wszelkiego rodzaju eksponaty związane z historią Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic. Bogate i różnorodne zbiory historyczne obejmują broń białą i palną, numizmatykę, medalierstwo, tłoki pieczętne, falerystykę, archiwalia, prasę konspiracyjną z okresu II wojny światowej, kartografię, starą fotografię, pocztówki oraz inne pamiątki historii i kultury materialnej naszego miasta.

 

Część zgromadzonych przez Dział Historii eksponatów obejrzeć można na stałej wystawie poświęconej dziejom Ostrowca Świętokrzyskiego od końca XVI wieku do 1939 roku.

 

Na ścianach sal piętra umieszczono w porządku chronologicznym grafiki i obrazy przedstawiające kolejnych właścicieli dóbr ostrowieckich, herby, mapy oraz reprodukcje ukazujące okoliczne miejscowości - Ujazd, Ćmielów, Sandomierz, Iłżę. Na szczególną uwagę zasługują plany Ostrowca, Denkowa, Zakładów Ostrowieckich i Cukrowni Częstocice, mapy wojskowe z I i II wojny światowej, mapy Rzeczypospolitej (między innymi z 1562 roku), mapy Królestwa Polskiego z drugiej połowy XIX wieku.

 

Wystawa Dzieje Ostrowca Świętokrzyskiego od końca XVI wieku do 1939 roku

 

Duża część wystawy poświęcona jest historii ostrowieckiego hutnictwa - prócz pism i dokumentów, muzeum posiada w zbiorach ciekawe przykłady wyrobów hutniczych wykonanych z żeliwa, pamiątki po pracownikach, fotografie i plany Zakładów Ostrowieckich.

 

Fragment ekspozycji - żeliwna wiewiórka do łuskania orzechów, Zakłady Ostrowieckie, XIX/XX wiek,
żeliwne żelazko na węgiel, Końskie - Firma Neptun, XX wiek

 

W gablotach wystawowych znalazła miejsce niewielka część zbiorów, są to między innymi obiekty pochodzące z wykopalisk w Świrnie, a także pisma i dokumenty, w tym XVIII-wieczny przywilej Konstancji Sanguszkowej dla cechu ostrowieckich rzemieślników. Wśród cennych dokumentów, które znajdują się w zbiorach Działu Historii wymienić warto testament Lwa Sapiehy z 1663 roku, pisma kancelarii Jana Sobieskiego, pisma z podpisami Stanisława Augusta Poniatowskiego, Henryka Lubomirskiego, Władysława Sikorskiego.

 

O przeszłości Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic świadczą także dokumenty i pamiątki cechowe, między innymi „obsyłanka” cechu szewców ostrowieckich, XIX-wieczne pieczęcie cechowe krawców i garncarzy. Bardzo ciekawe są również pamiątki z okresu powstania styczniowego, a zwłaszcza sztandar powstańczy z haftowanym orłem.

 

W zbiorach Działu Historii znajduje się broń palna i biała, której ciekawe przykłady można obejrzeć na ekspozycji. Są to między innymi: juszman turecki, rohatyna z przełomu XVII i XVIII wieku, XVIII-wieczny perski łuk refleksyjny ze strzałami, turecka strzelba tzw. Janczarka z XVII wieku, turecki garłacz i jatagan z przełomu XVIII i XIX wieku, karabin kapiszonowy piechoty z I połowy XIX wieku, rewolwer belgijski Lefaucheux z połowy XIX wieku i sztucer myśliwski firmy Johann Springer z II połowy XIX wieku.

 

W zbiorach Działu Historii znajduje się bogaty zbiór prasy lokalnej, 61 tytułów prasy XIX i XX-wiecznej, prasy okupacyjnej i konspiracyjnej. Prócz tego Dział Historii posiada druki - plakaty, afisze, ulotki i znaczki kwestarskie, głównie z okresu międzywojennego.

 

Juszman turecki, XVI/XVII wiek Fotografia mężczyzny, N. Ehrlich, początek XX wieku

 

W muzeum znajduje się także duży zbiór numizmatów obejmujących monety rzymskie z Chmielowa, piastowskie z Karczmisk, monety nowożytne polskie i obce, między innymi tzw. skarb kunowski zawierający monety złote i srebrne z okresu od XV do XVIII wieku.Dział Historii posiada także bogate zbiory fotografii i kart pocztowych związanych z ziemią ostrowiecką. Wśród nich między innymi fotografie pracowników Zakładów Ostrowieckich, Cukrowni Częstocice, Fabryki Porcelany w Ćmielowie, uczniów i nauczycieli szkół ostrowieckich, zdjęcia rodzinne ostrowczan, dokumenty osobiste, paszporty, listy, dyplomy i świadectwa. O życiu mieszkańców mówią także przedmioty codziennego użytku - radio, gramofon, maszyna do szycia.

 

Przeszłość mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego dokumentują zgromadzone na wystawie judaica - fragment Tory, kieliszki kidduszowe, lichtarze i naczynia. Warto przypomnieć, że Żydzi ostrowieccy, którzy trudnili się głównie handlem i rzemiosłem, stanowili dużą grupę mieszkańców miasta, na początku XIX wieku przewyższając liczbą chrześcijan.

 

Judaica - pucharek kidduszowy, Rosja, koniec XIX wieku, srebrna lampa chanukowa,
Warszawa, 1890 rok

 

 

Partnerzy

 

realizacja: dwarazy.com