Muzeum
logo Krzemionki
muzeum muzeum muzeum

Zamów subskrypcję!

NEWSLETTER

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza wszystkich swoich sympatyków i zwiedzających do odwiedzenia naszych stron na Facebooku. Znajdą tam Państwo aktualności, komentarze, opinie i ciekawostki z życia muzeum. Razem z nami możecie tworzyć ten profil, do czego serdecznie zapraszamy. Wystarczy kliknąć LUBIĘ TO!

facebookfacebookfacebookfacebook

Park

 

Chwilę uwagi warto poświęcić otoczeniu pałacu, zajmującego powierzchnię ponad 2,5 hektara.

 

Ogród, obecnie w dużej mierze zniszczony, zaprojektowany został zgodnie z zasadami projektowania ogrodów polskich obowiązującymi w II połowie XIX wieku - miał układ geometryczny ze skromną dekoracją w postaci rzeźb, zaś nasadzenia wkomponowane były w naturalny krajobraz.

 

Park - część północna

 

Część południowa parku jest lepiej zachowana, z dominującym starodrzewem składającym się m.in. z Kasztanowców zwyczajnych, Modrzewiu europejskiego, Wiązu szypułkowego, Dębu szypułkowego, Lipy wielkolistnej, Cisu pospolitego, Żywotnika zachodniego oraz szpaleru z Grabu pospolitego.

 

Lipa drobnolistna - Pomnik Przyrody

Północna część parku charakteryzuje się nasadzeniami późniejszymi, pochodzącymi z lat 70. i 80. XX wieku, o podobnym składzie gatunkowym.

 


Jednym z najstarszych drzew w parku jest ponad 170-letnia Lipa drobnolistna "Maria", ustanowiona w 2008 roku Pomnikiem Przyrody. Obwód jej pnia wynosi 392 centymetry, wysokość 14 metrów.

Imię "Maria" nadano drzewu w 2014 roku na cześć Marii hr. Wielopolskiej.

 

 

Partnerzy

 

realizacja: dwarazy.com